O wybielaniu zębów

Wybielanie zębów to zabieg mający na celu poprawę ich wyglądu poprzez zmianę koloru. Wyróżniamy dwie metody wybielania zębów żywych: nakładkowe oraz gabinetowe przy użyciu lampy.

Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe pacjent przeprowadza samodzielnie w domu po wcześniejszym przeszkoleniu przez stomatologa. W gabinecie pobiera się wycisk zębów pacjenta, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje szyny do wybielania. Są one wykonane z elastycznego, bezbarwnego materiału. Pacjent codziennie przed snem nakłada w nie żel wybielający o odpowiednim stężeniu ( 10-15% ). W zależności od pożądanego efektu należy spać w szynach 7-14 nocy. Zęby z dnia na dzień stają się jaśniejsze. Ta metoda umożliwia ponowne wykorzystanie szyn w przyszłości, jednak nie jest polecana dla osób niecierpliwych oraz cierpiących na nadwrażliwość zębów.

Wybielanie gabinetowe

Wybielanie gabinetowe to zabieg jednowizytowy. Trwa około godziny i jest praktycznie bezbolesny a efekt uzyskujemy natychmiast. Używany jest tu środek wybielający o wysokim stężeniu (35%) dlatego też konieczne jest odizolowanie dziąseł przy użyciu twardniejącego żelu, tzw. bariery którą nakłada się na granicy ząb-dziąsło. Zabezpiecza ona dziąsła przed ewentualnym uszkodzeniem. Zabieg wybielania polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego oraz naświetlaniu każdej warstwy przez 15 minut lampą. W naszym gabinecie stosujemy system wybielający firmy Beyond, która jest od lat światowym liderem w tej dziedzinie. Emitowane przez lampę Beyond niebieskie światło aktywuje żel wybielający i jest całkowicie bezpieczne dla zębów pacjenta .W trakcie trwania zabiegu i bezpośrednio po nim niektórzy pacjenci odczuwają wzrost wrażliwości na bodźce termiczne. Jest to jednak objaw całkowicie odwracalny, który mija samoistnie po jednym dniu. Wybielanie gabinetowe polecane jest ze względu na krótki czas trwania zabiegu, szybki efekt oraz niewielką nadwrażliwość pozabiegową.Utrzymywanie się efektu wybielenia zębów jest sprawą indywidualną, zależną od diety oraz nawyków higienicznych, średnio wynosi ok.2 lat. Jednak zęby nigdy nie wracają już do wyjściowego koloru-zawsze będą jaśniejsze. W zależności od potrzeb można je dobielić, aby efekt utrzymywał się przez wiele lat.

Należy jednak pamiętać że zabieg nie rozjaśni wypełnień oraz uzupełnień protetycznych tj. koron czy mostów i może istnieć konieczność ich wymiany na jaśniejsze. W trakcie oraz kilka dni po wybielaniu obowiązuje tzw. biała dieta. Zęby są wrażliwe na barwniki w napojach, pokarmach i dymie papierosowym i dlatego należy unikać spożywania np. kawy, herbaty, czerwonego wina, coli, buraków, pomidorów czy palenia tytoniu.

Wybielanie zębów martwych

Wybielić można również zęby martwe-przebarwione po leczeniu kanałowym czy przebytym urazie zęba. We wnętrzu zęba umieszcza się wkładkę ze stężonym środkiem wybielającym (jest to całkowicie niewidoczne z zewnątrz) na okres kilku dni. Wkładkę wybielającą najczęściej wymienia się 3-4 krotnie, cały proces trwa zwykle nie dłużej niż 3 tygodnie. Leczenie kończymy w momencie gdy barwa zęba upodobni się do zębów sąsiednich.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!
ul. Emilii Plater 11/I71-635 Szczecin
+48 91 829 84 72+48 604 51 57 55
unident@unident.szczecin.pl
Pon - Pt: 8:00 - 20:00 So: 9:00 - 15:00