Dentysta Szczecin, wybielanie zębów Szczecin, implanty Szczecin

Specjalistyczny Gabinet Dentystyczny w Szczecinie

 

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi (galaretowata tkanka łączna, potocznie nazywana przez pacjentów „nerwem”) z komory zęba i kanałów korzeniowych oraz chemo-mechanicznym opracowaniu kanałów a następnie ich wypełnieniu.

Aby leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo niezbędne jest wykonanie zdjęcia Rtg zęba, aby poznać morfologię kanałów korzeniowych.

Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym. Do opracowywania kanałów używamy narzędzi ręcznych (pilniki Kerra, Hedstroema, pilniki typu S i innych) oraz narzędzi maszynowych (ProTaper, GTX i innych).
Kanały zostają wypełnione gutaperką i uszczelniaczem (pasta AH plus).
Stosujemy dwie metody wypełniania kanałów korzeniowych:
-metoda kondensacji bocznej gutaperki na zimno oraz
-metoda kondensacji pionowej gutaperki na ciepło.

W trakcie leczenia korzystamy z nowoczesnego sprzętu stomatologicznego: endometru Raypex, mikromotoru X-smart, systemu do wypełniania kanałów gutaperką na ciepło Super Endo czy mikroskopu zabiegowego firmy Zeiss.

Podczas leczenia kanałowego staramy się ograniczać ilość wizyt do niezbędnego minimum. Jest to ważne ze względu na zminimalizowanie możliwości ponownego zainfekowania oczyszczonych już kanałów korzeniowych. Jeśli stan zęba na to pozwala wykonujemy tzw. leczenie jednowizytowe (jednoseansowe).
Jednak w przypadku stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych (głównie stanów ropnych) oraz leczenia zębów wielokanałowych, gdzie bardzo często mamy do czynienia ze złożoną morfologią jam zębowych, ilość wizyt może być większa (dwie lub trzy).

Po zakończonym leczeniu zawsze wykonujemy zdjęcie Rtg (zdjęcie kontrolne). Wykonywanie zdjęć Rtg jest również konieczne podczas opracowywania kanałów, jeżeli istnieje wątpliwość w ustaleniu długości roboczej kanału. Niemniej jednak, decyzja o wykonaniu zdjęcia Rtg jest zawsze przemyślana i celowa.

W trudniejszych przypadkach istnieje konieczność zastosowania mikroskopu zabiegowego, aby lepiej zobaczyć wnętrze kanału. W naszym gabinecie korzystamy z mikroskopu firmy Zeiss, lidera na rynku optycznym od dziesięcioleci.