Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi (galaretowata tkanka łączna, potocznie nazywana przez pacjentów “nerwem”) z komory zęba i kanałów korzeniowych oraz chemo-mechanicznym opracowaniu kanałów a następnie ich wypełnieniu.

Aby leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo niezbędne jest wykonanie zdjęcia Rtg zęba, aby poznać morfologię kanałów korzeniowych.

Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym. Do opracowywania kanałów używamy narzędzi ręcznych (pilniki Kerra, Hedstroema, pilniki typu S i innych) oraz narzędzi maszynowych (ProTaper, GTX i innych).

Kanały zostają wypełnione gutaperką i uszczelniaczem (pasta AH plus).

W naszym gabinecie w Szczecinie stosujemy dwie metody wypełniania kanałów korzeniowych:

  • metoda kondensacji bocznej gutaperki na zimno;
  • metoda kondensacji pionowej gutaperki na ciepło;

W trakcie leczenia korzystamy z nowoczesnego sprzętu stomatologicznego: endometru Raypex, mikromotoru X-smart, systemu do wypełniania kanałów gutaperką na ciepło Super Endo czy mikroskopu zabiegowego firmy Zeiss.

Ilość wizyt podczas leczenia kanałowego

Podczas leczenia kanałowego staramy się ograniczać ilość wizyt do niezbędnego minimum. Jest to ważne ze względu na zminimalizowanie możliwości ponownego zainfekowania oczyszczonych już kanałów korzeniowych. Jeśli stan zęba na to pozwala wykonujemy tzw. leczenie jednowizytowe (jedno seansowe).

Jednak w przypadku stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych (głównie stanów ropnych) oraz leczenia zębów wielokanałowych, gdzie bardzo często mamy do czynienia ze złożoną morfologią jam zębowych, ilość wizyt może być większa (dwie lub trzy).

Po zakończonym leczeniu zawsze wykonujemy zdjęcie Rtg (zdjęcie kontrolne). Wykonywanie zdjęć Rtg jest również konieczne podczas opracowywania kanałów, jeżeli istnieje wątpliwość w ustaleniu długości roboczej kanału. Niemniej jednak, decyzja o wykonaniu zdjęcia Rtg jest zawsze przemyślana i celowa.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

W trudniejszych przypadkach istnieje konieczność zastosowania mikroskopu zabiegowego, aby lepiej zobaczyć wnętrze kanału. W naszym gabinecie korzystamy z mikroskopu firmy Zeiss, lidera na rynku optycznym od dziesięcioleci.

Mikroskop został zaadaptowany do stomatologii stosunkowo niedawno. Zaletą tej metody jest powiększenie i oświetlenie pola zabiegowego, dzięki czemu można zidentyfikować wcześniej niewykrywalne struktury, np. wizualizując kanały korzeniowe, dostrzegając przewężenia.

Pacjenci często zastanawiają się, czy leczenie zębów pod mikroskopem bardzo odbiega od typowego leczenia kanałowego. Otóż nie, po zabezpieczeniu pacjenta koferdamem, czyli płatem gumy izolującym ząb z jamy ustnej, lekarz otwiera ząb, aby mieć lepszy dostęp do kanałów. Tuż nad głową pacjenta zostaje umieszczony mikroskop, dzięki czemu stomatolog ma pełny wgląd do wnętrza zęba. Dzięki aż dwudziestopięciokrotnemu powiększeniu zęba, leczenie zębów pod mikroskopem ma szanse na o wiele większą skuteczność.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem może być nie tylko wskazaniem, ale też zaleceniem. W niektórych przypadkach zwykłe leczenie kanałowe kończy się niepowodzeniem. Przypadkiem takim może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zrośnięte kanały lub zakrzywione korzenie. Leczenie zębów pod mikroskopem jest więc genialnym rozwiązaniem szczególnie w tak trudnych przypadkach. Dzieki temu, zęby które były skazane na ekstrakcję, mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Cena leczenia kanałowego

Ceny leczenia kanałowego w gabinecie Unident w Szczecinie zaczynają się od 800zł. w cenie wliczone jest znieczulanie. zdjęcie RTG. ekstyrpacja, oczyszczenie oraz wypełnienie kanału, jednak cena uzależniona jest od ilości kanałów w zębie.

Dokładne ceny możesz sprawdzić w naszym cenniku. Cennik usług dentystycznych w Unident w Szczecinie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!
ul. Emilii Plater 11/I71-635 Szczecin
+48 91 829 84 72+48 604 51 57 55
unident@unident.szczecin.pl
Pon - Pt: 8:00 - 20:00 So: 9:00 - 15:00