Najczęstsze błędy podczas mycia zębów

Zła technika mycia.

Niestety wśród większości pacjentów panuje ogólne przekonanie, że mocne ruchy szorujące lub tzw. ,,kółeczka” to prawidłowa technika mycia. Wykonując ruchy przód-tył możemy uszkodzić dziąsła i porysować szkliwo, wykonując okrężne ruchy istnieje ogromne ryzyko wtłaczania płytki bakteryjnej pod dziąsła. Metoda ,,kółeczek” jest odpowiednia do około 8 roku życia. Wraz z wiekiem wzrasta nasza sprawność manualna i należy przejść na metodę wymiatającą. Ustawiać  szczoteczkę  na granicy dziąsło-ząb i ruchem wymiatającym ku koronie zęba oczyścić dziąsła i uzębienie.

Za krótko, za rzadko i tylko tam gdzie wygodnie.

Należy myć zęby 2-3 razy dziennie. Zawsze po śniadaniu i po ostatnim posiłku przed snem. Czas mycia również nie jest bez znaczenia. Szybkie dwa-trzy przesunięcia szczotką po zębach zdecydowanie nie powinny być zaliczone jako umycie zębów. Aby dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie wszystkich zębów potrzebujemy ok 5-6 minut. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, puśćmy ulubioną piosenkę albo dwie i myjmy zęby przez cały czas jej trwania. Nie omijajmy trudnodostępnych miejsc tzn. powierzchni językowych oraz tylnych ścianek ostatnich zębów.

Źle dobrane szczoteczki.

Porzućmy przekonanie, że twarda szczoteczka lepiej doczyści! Twarde włosie może jedynie uszkodzić dziąsła oraz szkliwo. Wybierajmy szczoteczki miękkie lub średnie. Dostosowujmy technikę mycia do rodzaju szczoteczki. W przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych nie wykonujemy żadnych ruchów. Przykładamy główkę szczoteczki do powierzchni zęba i dajemy czas aby drgania, wibracje, pulsacje zadziałały. Trzymamy,  nie ruszamy i po ok 5 sekundach przekładamy na kolejną powierzchnię zęba. Wybierając szczoteczkę manualną wykonujmy ruchy wymiatające.

Założenie, że sama szczoteczka wystarczy.

Nie, nie wystarczy. Za pomocą szczoteczki oczyścimy 3 z 5 powierzchni zębów, aby oczyścić powierzchnie styczne musimy użyć nitkę dentystyczną lub szczoteczki międzyzębowe. Wybierając nitkę pamiętajmy o prawidłowej technice nitkowania. Nie wolno szorować nitką po dziąsłach! Wykonując agresywne ruchy ,,przód-tył” rozkrwawiamy dziąsła i wcieramy bakterie w świeże rany. Należy opleść nitką zęba, wysunąć po ściance ku koronie zęba. Czynność powtórzyć w każdej przestrzeni 2 razy (oczyścić ściankę jednego zęba i następnie drugiego), za każdym razem nowym, czystym fragmentem  nitki. Wybierając szczoteczki międzyzębowe pamiętajmy o dobraniu średnicy szczoteczki do szerokości przestrzeni międzyzębowej.  

Płytka bakteryjna i resztki jedzenia osadzają się również na innych elementach jamy ustnej a nie tylko na zębach. Pamiętajmy o umyciu dziąseł, języka i policzków i podniebienia.