Podstawy domowej higieny jamy ustnej

Szczotkowanie

Przynajmniej 2 raz dziennie (rano i wieczorem) dokładnie umyj zęby. Szczoteczką manualną (miękka lub średnia twardość włosia) wykonuj ruchy tzw. wymiatające – przyłóż szczoteczkę na granicy dziąsła z zębami i wykonaj ruch wymiatający w kierunku korony zęba – na dolnych zębach ruch w górę, na górnych zębach ruch w dół.

Szczoteczkę elektryczną oraz soniczną tylko przyłóż do powierzchni zębów i nie wykonuj żadnych ruchów (przyłóż główkę szczoteczki do powierzchni zęba, przytrzymaj 5 sekund, przełóż na  kolejną powierzchnię zęba, przytrzymaj i kolejna powierzchnia zęba, powtarzamy na wszystkich zębach po kolei).

Pamiętaj o wymianie szczoteczki, główki szczoteczki sonicznej i elektrycznej co 2-3 miesiące oraz po każdej infekcji gardła bądź nosa.

Oczyszczanie przestrzeni

Codziennie wieczorem oczyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. 

Bardzo ważna jest technika nitkowania. Nie należy wykonywać ruchów szorujących przód-tył aby nie uszkodzić i nie rozkrwawić dziąseł.

Przygotuj ok 45 cm nitki, wprowadź nitkę (wygiętą w kształt literki C) między zęby, opleć nitką zęba, wyciągnij nitkę po ściance zęba. Nitkę wprowadź w każdą przestrzeń międzyzębową 2 razy (raz przykładaj nitkę do powierzchni stycznej jednego zęba, następnie nowym, czystym fragmentem oczyszczaj powierzchnię styczną drugiego zęba).

Wybierając szczoteczki międzyzębowe należy pamiętać o odpowiednim dobrze rozmiaru – szczoteczka o zbyt dużej średnicy może uszkodzić brodawkę międzyzębową.  Użycie szczoteczki jest proste, wprowadzamy szczoteczkę w przestrzeń międzyzębową, przesuwamy aby wyszła na wylot i wyciągamy i gotowe.

Oczyszczanie języka

Codziennie wieczorem oczyść język za pomocą skrobaczki do języka, specjalnej końcówki irygatora lub szczotki do zębów (płaską częścią główki w szczoteczce wykonanej z elastycznego materiału z wypustkami).

Pamiętaj aby zachować odpowiednią kolejność – najpierw oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe a następnie szczotkujemy zęby.
Wystarczy nałożyć na szczotkę pastę w wielkości ziarna grochu.
Należy szczotkować zęby przez ok 3 minuty przynajmniej 2 razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie jest to możliwe, płuczemy wodą jamę ustną lub płynem do płukania.

Filmik o czyszczeniu