Dentysta Szczecin, wybielanie zębów Szczecin, implanty Szczecin

Specjalistyczny Gabinet Dentystyczny w Szczecinie

 

Protetyka

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem braków zębowych.
Uzupełnienia protetyczne dzielimy na ruchome tzn. takie, które pacjent może samodzielnie zakładać oraz ściągać oraz stałe, tzn. cementowane na stałe w ustach pacjenta przy użyciu specjalnych dentystycznych cementów.

Do uzupełnień ruchomych należą protezy. Mogą one uzupełniać braki zębowe częściowe lub całkowite. Protezy całkowite, tzn. takie jakie noszą pacjenci nie posiadający żadnych zębów oraz częściowe osiadające wykonane są z akrylu. Alternatywą dla nich są protezy szkieletowe, które są stabilniejsze, mają mniejszy zasięg i przez to są łatwiej akceptowane przez pacjentów. Protezy szkieletowe mogą być wykonane z metalu lub acetalu. Acetal to specjalna żywica, która jest elastyczna i kolorem dopasowana do zębów. Szczególnie polecana dla pacjentów uczulonych na metal. Częściej niż całe protezy acetalowe wykonujemy prace kombinowane-klasyczny metalowy szkielet i acetalowe klamry.

Jeśli warunki w jamie ustnej pozwalają, do poprawy utrzymania protez szkieletowych i uzyskania dużo lepszego efektu estetycznego wykonujemy prace kombinowane, tzn. stałe uzupełnienia protetyczne (korony i/lub mosty) połączone z częścią ruchomą (tzw. proteza szkieletowa na zatrzaskach) precyzyjnymi elementami retencyjnymi tj. zamki, zasuwy, zatrzaski kulowe, rygle.

 

Pacjentka utraciła fragment mostu Aby nie wykonywać „całej” protezy szkieletowej zastosowano protezę szkieletową na ryglu osiowym.
Proteza szkieletową na ryglu osiowym. Proteza szkieletową na ryglu osiowym.

 

Największym problemem jest dla pacjentów noszących protezy całkowite ich słabe utrzymanie na podłożu (dziąsłach). Dotyczy to przede wszystkim protez dolnych. Dla ich stabilizacji można zastosować implanty, na których montuje się specjalne zatrzaski łączące je z protezą. W przypadku protez górnych można znacznie ograniczyć wtedy zasięg płyty na podniebieniu. Daje to dodatkowy komfort przy użytkowaniu. W naszym gabinecie stosujemy implanty szwajcarskiej firmy Straumann i system tzw lokatorów.

 

W celu poprawienia komfortu noszonych protez zastosowano implanty W celu poprawienia komfortu noszonych protez zastosowano implanty
W celu poprawienia komfortu noszonych protez zastosowano implanty Wykonano nowe protezy całkowite.
Wykonano nowe protezy na lokatorach (system Straumann)

 

Do uzupełnień stałych zaliczamy korony, mosty, licówki, wkłady koronowo-korzeniowe ,nakłady koronowe oraz ostatnio coraz popularniejsze endokorony.

Korony protetyczne wykonuje się w przypadku znacznego zniszczenia własnego zęba, kiedy należy odbudować go pod względem zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym. Korona obejmuje cały ząb, można wykonać ją na podbudowie metalowej lub złotej. Podbudowę tę pokrywa się porcelaną.

Innym rodzajem podbudowy jest cerkon. Jest on również pokrywany porcelaną. W przypadku pojedynczych koron stosuje się czasem tylko porcelanę bez podbudowy. Korony takie to korony pełnoceramiczne. Są one bardzo estetyczne, wytrzymałe i bezpieczne dla osób uczulonych na metal. Doskonale imitują własne zęby i są trudne do odróżnienia od nich.

 

Nieestetyczne korony porcelanowe na podbudowie metalowej Nieestetyczne korony porcelanowe na podbudowie metalowej zastąpiono kosmetycznymi koronami pełnoceramicznymi.
Ciemny kolor zębów, liczne przebarwienia i stare wypełnienia psuły uśmiech tego przystojnego pacjenta. Aby uzyskać efekt „Hollywood smile” najpierw wybielono wszystkie zęby lampą Beyond a następnie założono na nie korony pełnoceramiczne.

 

Korony zakłada się również u pacjentów, u których wcześniej zostały wszczepione implanty brakujących zębów. Można zastosować tu metalowe łączniki i klasyczne metalowo-porcelanowe korony, albo wykonać pracę bardziej estetyczną (polecana przy zębach przednich) – koronę pełnoceramiczną i łącznik ceramiczny.

 

Utrata dolnego siekacza Ząb odtworzono za pomocą implantu z łącznikiem ceramicznym i korona pełnoceramiczną ( system Straumann)

 

W przypadku całkowitego zniszczenia korony zęba, kiedy pozostaje jedynie jego korzeń i korona nie miałaby się na czym trzymać, konieczne jest wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych. Są to sztyfty  wzmacniające które tkwią na stałe w korzeniu zęba,ponad który wystaje miniaturowy ząb. Dopiero na niego można zacementować  koronę. W coraz częstszych przypadkach wykonuje się również wkłady z włókna szklanego. Włókno szklane doskonale łączy się z tkankami zęba i jest bardzo estetyczne.

Nowością w ostatnim czasie są tzw. endokorony. Są to korony, które same posiadają retencję potrzebną do ich utrzymania w zębie. Stosuje się je w zębach martwych, bez konieczności użycia sztyftu. Wykonuje się je z kompozytu lub porcelany. Są bardzo kosmetyczne i dzięki coraz nowocześniejszym systemom łączącym bardzo dobrze „trzymają się” zęba.

 

Endokorona Endokorona

 

Z porcelany wykonuje się również licówki tzn. cienkie nakładki („tipsy”), które cementuje się na wargowej, czyli zewnętrznej powierzchni przednich zębów aby poprawić ich wygląd oraz kształt. Licówki nie wymagają dużego przygotowania zębów. Wystarczy zebrać z wierzchu 0,5-1mm szkliwa dzięki czemu zabieg jest mało inwazyjny a efekt spektakularny (Hollywood smile).

 

Zęby tej pacjentki posiadały liczne wypełnienia kompozytowe. Dużym problemem był stale odkładający się na nich osad. Założono licówki porcelanowe aby uzyskać wymarzony „ Hollywood smile”.

 

Nakłady koronowe (tzw. inlay, onlay, overlay) to wykonane w pracowni technika dentystycznego wypełnienia z porcelany lub wzmocnionego kompozytu. Wyglądają podobnie do zakładanych przez lekarza w gabinecie wypełnień, jednak są mocniejsze i ścierają się dużo wolniej. Polecane przede wszystkim u pacjentów, u których wypełnienia mają tendencje do wypadania lub niezbędna jest nadbudowa wielu zębów, np. po nadmiernym starciu.

 

Nakłady koronowe Nakłady koronowe

 

Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując pozostałe własne zęby pacjenta. Zęby własne, które z obu stron  sąsiadują z luką po brakującym uzębieniu to tzw. zęby filarowe. Należy je oszlifować i założyć na nie korony, pomiędzy którymi znajdować się będą korony imitujące brakujące zęby. Mosty, podobnie jak pojedyncze korony-wykonuje się z metalu pokrywanego porcelaną lub z ceramiki.

 

Utrata zęba Założono most pełnoceramiczny na podbudowie z tlenku cyrkonu

 

W szczególnych przypadkach (między innymi przy utracie pojedynczych zębów na skutek choroby przyzębia -paradontozy) można uzupełnić brakujący ząb stosując taśmę z włókna szklanego. Szynując pozostałe zęby dostawia się jednocześnie utracony ząb. Nie trzeba wtedy szlifować własnych zębów, wykonuje się tylko niewielki rowek , w którym ukrywa się taśmę.

 

Starcie patologiczne zębów szczęki. Utrata jednego zęba siecznego dolnego Zastosowano leczenie kompleksowe. Brak dolnego siekacza uzupełniono z zastosowaniem własnego zęba pacjenta przyklejonego na włóknie szklanym do zębów sąsiednich (tzw. Most specjalny)

 

W naszym gabinecie chętnie wykonujemy również coraz popularniejsze mosty specjalne (adhezyjne). Ich ogromną zaletą jest brak konieczności szlifowania sąsiednich zębów-wystarczy je delikatnie podszlifować tak jak do założenia zwykłego wypełnienia. Jednak można nimi uzupełniać tylko pojedyncze braki zębowe.

 

Most specjalny (Maryland)